Biblioteka

Drukuj

Drodzy Słuchacze! Biblioteka szkolna rozpoczyna cykl prezentacji pozycji książkowych. Celem jest oczywiście popularyzacja czytelnictwa ale także zapoznanie zarówno z nowościami, jak i z książkami, które choć nowościami już nie są , zasługują na uwagę.

Opublikowano w Biblioteka

    

Janusz Jabłoński, Tajemnice XX wieku

Wakacje to odpoczynku i relaksu, także od wzmożonej aktywności intelektualnej. To czas, który można wypełnić ciekawą lekturą, książką rozwijającą zainteresowania, a niekoniecznie męczącą ciężarem gatunkowym. Taką pozycją jest książka przygotowana przez wydawnictwo Dragon w serii historica. To pozycja opracowana przez Janusza Jabłońskiego, nosząca tytuł Tajemnice XX wieku - niewyjaśnione zagadki ostatniego stulecia. Choć wiek XXI rozgościł się na dobre w naszym życiu, wiele spraw, kontrowersyjnych i dramatycznych historii z minionego wieku czeka na odkrycie kart lub nowe światło.

Książka z pewnością zaciekawi fanów Bogusława Wołoszańsiego, gdyż jest utrzymana w podobnym stylu. Eklektyczny ale niezwykle ciekawy zbiór zagadek, niewyjaśnionych historii, tajemnic czy tragedii, które przyniósł wiek XX sprawia, że lektura książki jest fascynującym przeżyciem. Piszę, że zbiór jest eklektyczny, bo wybór proponowanych tematów jest naprawdę duży. Katastrofy , zamachy, ciekawi ludzie, dziwne zjawiska pogodowe, UFO, kosmos - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Żeby zachęcić niezdecydowanych podaję kilka przykładów opisywanych osobowości: Mata Hari, Marylin Monroe, Rasputin, Tesla, Che Guevara oraz wydarzeń historycznych: zamach w Sarajewie, egzekucja Romanowów, zamach na Kennedy'ego, program ,,Apollo" a także ciekawostek: Bursztynowa komnata, Amerykańska wojna na Antarktydzie, Trójkąt Bermudzki.

Całość podana jest w sposób popularnonaukowy, nie nuży zbyt dużą ilością szczegółów, dat, cytatów ale bogactwo i ton sensacyjnej relacji sprawia, że książkę dosłownie czyta się jednym tchem.

Każdy z rozdziałów - opowieści to szkic, który może służyć wnikliwym do pogłębienia swojej wiedzy na dany temat. Na tym również zasadza się wartość tej popularnej książeczki. Jest nią inspiracja do dalszych działań, zwiedzania miejsc, dyskusji w gronie przyjaciół - słowem świadomego uczestnictwa w dziedzictwie XX wieku.

POLECAM

Przygotowała Urszula Latała

 

                                                                ***

Drukuj

Stan czytelnictwa w I semestrze

Opublikowano w Biblioteka

 

STAN CZYTELNICTWA W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2017/ 2018

 

                   ZAOCZNE LICEUM DLA DOROSŁYCH

 

Liczba czytelników                                       61

 Liczba wypożyczeń                                   634 pozycji

 Literatura piękna                                      268 pozycji

 I popularnonaukowa                                 366 pozycji

 

Średnia wypożyczeń                                   10  pozycji

Średnia wypożyczeń                                     6 pozycji

lit. pięknej                                                  4 pozycji 

 

 

WIECZOROWE LICEUM DLA DOROSŁYCH

 

 Liczba czytelników                                       52

 Liczba wypożyczeń                                       560 pozycji

 Literatura piękna                                          149 pozycji

 I popularnonaukowa                                     411 pozycji

 

Średnia wypożyczeń                                       11 pozycji

Średnia wypożyczeń                                         8 pozycji

lit. pięknej                                                       3 pozycji

 

 

 

 

 

 

Logowanie