Biblioteka

Drukuj

Drodzy Słuchacze! Biblioteka szkolna rozpoczyna cykl prezentacji pozycji książkowych. Celem jest oczywiście popularyzacja czytelnictwa ale także zapoznanie zarówno z nowościami, jak i z książkami, które choć nowościami już nie są , zasługują na uwagę.

    

Janusz Jabłoński, Tajemnice XX wieku

Wakacje to odpoczynku i relaksu, także od wzmożonej aktywności intelektualnej. To czas, który można wypełnić ciekawą lekturą, książką rozwijającą zainteresowania, a niekoniecznie męczącą ciężarem gatunkowym. Taką pozycją jest książka przygotowana przez wydawnictwo Dragon w serii historica. To pozycja opracowana przez Janusza Jabłońskiego, nosząca tytuł Tajemnice XX wieku - niewyjaśnione zagadki ostatniego stulecia. Choć wiek XXI rozgościł się na dobre w naszym życiu, wiele spraw, kontrowersyjnych i dramatycznych historii z minionego wieku czeka na odkrycie kart lub nowe światło.

Książka z pewnością zaciekawi fanów Bogusława Wołoszańsiego, gdyż jest utrzymana w podobnym stylu. Eklektyczny ale niezwykle ciekawy zbiór zagadek, niewyjaśnionych historii, tajemnic czy tragedii, które przyniósł wiek XX sprawia, że lektura książki jest fascynującym przeżyciem. Piszę, że zbiór jest eklektyczny, bo wybór proponowanych tematów jest naprawdę duży. Katastrofy , zamachy, ciekawi ludzie, dziwne zjawiska pogodowe, UFO, kosmos - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Żeby zachęcić niezdecydowanych podaję kilka przykładów opisywanych osobowości: Mata Hari, Marylin Monroe, Rasputin, Tesla, Che Guevara oraz wydarzeń historycznych: zamach w Sarajewie, egzekucja Romanowów, zamach na Kennedy'ego, program ,,Apollo" a także ciekawostek: Bursztynowa komnata, Amerykańska wojna na Antarktydzie, Trójkąt Bermudzki.

Całość podana jest w sposób popularnonaukowy, nie nuży zbyt dużą ilością szczegółów, dat, cytatów ale bogactwo i ton sensacyjnej relacji sprawia, że książkę dosłownie czyta się jednym tchem.

Każdy z rozdziałów - opowieści to szkic, który może służyć wnikliwym do pogłębienia swojej wiedzy na dany temat. Na tym również zasadza się wartość tej popularnej książeczki. Jest nią inspiracja do dalszych działań, zwiedzania miejsc, dyskusji w gronie przyjaciół - słowem świadomego uczestnictwa w dziedzictwie XX wieku.

POLECAM

Przygotowała Urszula Latała

 

                                                                ***

Drukuj

Stan czytelnictwa w I semestrze

 

STAN CZYTELNICTWA W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2013/ 2014

 

                   ZAOCZNE LICEUM DLA DOROSŁYCH

 

Liczba czytelników                                         50

 Liczba wypożyczeń                                     326 pozycji

 Literatura piękna                                       296 pozycji

 I popularnonaukowa

 

Średnia wypożyczeń                                   6, 5  pozycji

Średnia wypożyczeń                                   5, 9 pozycji

lit. pięknej

 

 

WIECZOROWE LICEUM DLA DOROSŁYCH

 

 Liczba czytelników                                         20

 Liczba wypożyczeń                                         98  pozycji

 Literatura piękna                                           46  pozycji

 I popularnonaukowa  

 

Średnia wypożyczeń                                        4,9  pozycji

Średnia wypożyczeń                                        2,3  pozycji

lit. pięknej

 

 

 

 

 

 

Logowanie