Życie szkoły

Życie szkoły

Drukuj

Spotkanie z absolwentką

2 grudnia 2017 w naszej szkole odbyło się spotkanie z absolwentką Zaocznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych Panią Beatą Kowalską. Tematem spotkania była "Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych poszukujących pracy z wykorzystaniem funduszy unijnych".

Pani Beata na własnym przykładzie przedstawiła możliwości i sposoby starania się o płatne staże, które umożliwią zdobycie doświadczenia zawodowego, tak często  wymaganego przez pracodawców. Spotkanie przerodziło się w dyskusję, było wiele pytań i wymiana doświadczeń. 

Prelekcja cieszyła się sporym zainteresowaniem i na pewno każdy uczestnik wyszedł z wieloma cennymi informacjami dot. omawianego tematu.

Drukuj

I znów się rozstajemy…

I znów się rozstajemy…

  

27 kwietnia 2017 roku ze szkołą żegnała się kolejna klasa. Tym razem była to klasa III A 2, której opiekunem była p. Ewa Szymków – Cmokowska. Na zakończeniu uczniowie pojawili się punktualnie, w komplecie i na galowo. Choć wszyscy czekali na ten moment, świadomość, że oto coś się kończy powodowała , że nie obyło się bez smutku i wzruszenia. Pani dyrektor  Bożena Bujacz gratulowała słuchaczom ukończenia szkoły, wytrwałości i determinacji w zdobywaniu celu. Prosiła również , by zdobyte wykształcenie i doświadczenie wykorzystać dalej, nie spoczywać na laurach, wciąż się rozwijać.

Opiekun Samorządu słuchaczy dziękowała za pracę na rzecz szkoły i aktywność, ze smutkiem żegnając zarówno przewodniczącą- p. Katarzynę Pawełek , jak i zastępcę Samorządu Słuchaczy p. Kamilę Kruszyńską.

Uczniowie dziękowali nauczycielom za cierpliwość, za wkład pracy i serce. Pozostała część należała do p. Szymków- Cmokowskiej, która dla każdego swojego słuchacza miała świadectwo ukończenia szkoły i indywidualne życzenia. Było uroczyście ,radośnie , ale też smutno, że znowu opuszczają nas  uczniowie, choć to przecież naturalna kolej rzeczy. Na koniec nie obyło się bez uścisków i pamiątkowego zdjęcia…

                                                                                                                                               Tekst: U. Latała

Drukuj

Zadbaj o swoje cytryny !!!

Zadbaj o swoje cytryny !!!

Marzec niezmiennie kojarzy się ze świętem Kobiet. Nie inaczej było i w tym roku. Tym razem świąteczny czas Samorząd Słuchaczy zapragnął spędzić twórczo, owocnie i zdrowotnie. Owocnie, bo hasłem tegorocznego święta były cytryny , a raczej echa kampanii , która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, a dotyczyła wiedzy o chorobach piersi. Zdrowotnie, bo celem działań było wyposażenie  słuchaczek i słuchaczy w wiedzę dotyczącą objawów, badania oraz profilaktyki chorób piersi . A twórczo, bo święto przybrało postać praktycznego warsztatu, w czasie którego, zarówno panie jak i panowie zgłębiali techniki badania piersi. Kampania  „ Know your lemmons” , pomagająca rozpoznać widoczne na pierwszy rzut oka objawy czy zmiany wykorzystuje autentyczne cytryny, z których każda , na swój sposób ułomna , odzwierciedla jakąś zmianę w budowie lub w wyglądzie piersi, która bezwzględnie powinna zaniepokoić i spowodować, że kobieta uda się do lekarza.

Należy pamiętać, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Pojawia się także u mężczyzn, niepokojących objawów nie wolno bagatelizować, stąd taki właśnie pomysł , by życząc Paniom zdrowia, wyposażyć je w wiedzę dotyczącą technik samobadania piersi oraz obszarów profilaktyki. Słuchacze zostali wyposażeni w samouczek badania piersi, o konieczności przeprowadzania badania miała przypominać jędrna i zdrowa cytryna z życzeniami , ale najważniejsza rzecz to warsztaty samobadania piersi. Dzięki uprzejmości gabinetu pielęgniarki działającego przy Zespole Szkół udało się wypożyczyć kilka silikonowych modeli piersi . Każdy z nich skrywał zmiany i guzki, które należało odnaleźć. Dzięki fachowym radom i demonstracji technik samobadania ( pokazywanych przez p. dyr. B. Bujacz) słuchaczki mogły zobaczyć i przećwiczyć, jak prawidłowo postępować, by świadomie dbać o swoje zdrowie.

Warsztat spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, należy również dodać, że zostały nim objęte również panie nauczycielki.

Niestety, byliśmy tak zajęci, by jak najlepiej nauczyć samobadania piersi, że nikt nie miał czasu na robienie zdjęć. Nie to jest jednak najważniejsze. Oby hasło  ZADBAJ O SWOJE CYTRYNY towarzyszyło już naszym Paniom na co dzień.

                                                                                 Tekst: U. Latała

 

 

Drukuj

Mikołajki Anno Domini 2016

Mikołajki Anno Domini 2016

Jak co roku o tej porze w Zaocznym Liceum nie mogło zabraknąć akcentu świątecznego. Ostatnie zajęcia to dobry moment by podsumować cały semestr, życzyć wytrwałości przed sesją egzaminacyjną i przede wszystkim wprowadzić się w atmosferę nadchodzących świąt. Samorząd Słuchaczy pielgrzymował do wszystkich klas, składając uczniom, nauczycielom i pracownikom życzenia- dodatkowo wzmacniając słowa słodkim poczęstunkiem.

Na tubalne zapytanie: Czy są tu grzeczne dzieci? – klasy złożone z dorosłych przecież ludzi chóralnie odpowiadały: TAAAK! Obecność dziecka w każdym z nas to wartość, która jest miarą naszego człowieczeństwa a także radości, której tak nam przecież potrzeba…

 

                                                                                         Opr. U.Latała

 

 

 

 

 

Drukuj

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY 2016

Święto Patrona Szkoły

Święto Patrona Szkoły to dzień, który wpisuje się w kalendarz szkolny jako najważniejsze wydarzenie. Nie inaczej było i tym razem. Uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły i przede wszystkim dawni przedstawiciele grona pedagogicznego stworzyli wyjątkową atmosferę tego dnia.

Obchody tradycyjnie rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez księdza Pawła Michalewskiego.

Po jej zakończeniu goście udali się do Auli, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. Tradycją tego dnia jest pasowanie pierwszaków na uczniów szkoły, połączone z odebraniem od nich wzruszającej przysięgi. Uhonorowanie zwycięzców konkursu wiedzy o Prymasie , to kolejny powtarzający się od lat element święta. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje fakt, że uczennice Zaocznego Liceum dla dorosłych Agata Świerc, Joanna Szajnowska, Roksana Wańczyk( pod opieką p. Ewy Szymków- Cmokowskiej i p. M. Wagner) zdobyły w tym konkursie zaszczytne I- sze miejsce.   Z ciekawym przemówieniem, swoistą lekcją o Patronie- Stefanie Kardynale Wyszyńskim wystąpił nauczyciel- katecheta Paweł Pieczonka  I wreszcie to , na co wszyscy czekają- program artystyczny prowadzony przez uczniów. Przygotowany pod czujnym okiem p. M. Żebrowskiej i p. J. Mochniak spektakl budził zachwyt i pięknie spajał akcenty tradycyjne i nowoczesne. Żywo reagująca publiczność była tego najlepszym dowodem.

Ta uroczystość to dla nas zawsze  spotkanie w gronie bliskich, ludzi, dla których nasza szkoła to coś wyjątkowego i pięknego. Jest to także możliwość ponownego zobaczenia dawnych pracowników - osób- dzięki którym tradycja trwa i pozwala nam mówić o sobie – wspólnota.

 

   Opr. U. Latała

 

Logowanie