Drukuj

Zadbaj o swoje cytryny !!!

Zadbaj o swoje cytryny !!!

Marzec niezmiennie kojarzy się ze świętem Kobiet. Nie inaczej było i w tym roku. Tym razem świąteczny czas Samorząd Słuchaczy zapragnął spędzić twórczo, owocnie i zdrowotnie. Owocnie, bo hasłem tegorocznego święta były cytryny , a raczej echa kampanii , która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, a dotyczyła wiedzy o chorobach piersi. Zdrowotnie, bo celem działań było wyposażenie  słuchaczek i słuchaczy w wiedzę dotyczącą objawów, badania oraz profilaktyki chorób piersi . A twórczo, bo święto przybrało postać praktycznego warsztatu, w czasie którego, zarówno panie jak i panowie zgłębiali techniki badania piersi. Kampania  „ Know your lemmons” , pomagająca rozpoznać widoczne na pierwszy rzut oka objawy czy zmiany wykorzystuje autentyczne cytryny, z których każda , na swój sposób ułomna , odzwierciedla jakąś zmianę w budowie lub w wyglądzie piersi, która bezwzględnie powinna zaniepokoić i spowodować, że kobieta uda się do lekarza.

Należy pamiętać, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Pojawia się także u mężczyzn, niepokojących objawów nie wolno bagatelizować, stąd taki właśnie pomysł , by życząc Paniom zdrowia, wyposażyć je w wiedzę dotyczącą technik samobadania piersi oraz obszarów profilaktyki. Słuchacze zostali wyposażeni w samouczek badania piersi, o konieczności przeprowadzania badania miała przypominać jędrna i zdrowa cytryna z życzeniami , ale najważniejsza rzecz to warsztaty samobadania piersi. Dzięki uprzejmości gabinetu pielęgniarki działającego przy Zespole Szkół udało się wypożyczyć kilka silikonowych modeli piersi . Każdy z nich skrywał zmiany i guzki, które należało odnaleźć. Dzięki fachowym radom i demonstracji technik samobadania ( pokazywanych przez p. dyr. B. Bujacz) słuchaczki mogły zobaczyć i przećwiczyć, jak prawidłowo postępować, by świadomie dbać o swoje zdrowie.

Warsztat spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, należy również dodać, że zostały nim objęte również panie nauczycielki.

Niestety, byliśmy tak zajęci, by jak najlepiej nauczyć samobadania piersi, że nikt nie miał czasu na robienie zdjęć. Nie to jest jednak najważniejsze. Oby hasło  ZADBAJ O SWOJE CYTRYNY towarzyszyło już naszym Paniom na co dzień.

                                                                                 Tekst: U. Latała

 

 

Logowanie